پرینت

پس از خواندن بسوزان شش/ بهانه‌تراشی برای لغو امتیاز چشمه و در واکنش به یک موضوع داغ دیگر - مصطفا انصافی

نوشته شده توسط مصطفا انصافی. Posted in نگاه نو

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

پس از خواندن بسوزان شش / بهانه‌تراشی برای لغو امتیاز چشمه و در واکنش به یک موضوع داغ دیگر
1-    نشر چشمه توقیف شد. چشمه بی‌شک بهترین ناشر ادبیات داستانی و یکی از بهترین ناشران ایرانی در حوزه ی شعر و حوزه‌های دیگر در سال‌های اخیر بود. حرف‌هایی که جناب بهمن دری به عنوان ادله برای لغو امتیاز نشر ارائه داده‌اند به شوخی می‌ماند. جناب حسن کیاییان پاسخ بی‌منطقی‌ها را داده‌اند. فقط یک موضوع می‌ماند. آقای دری به این دلیل که تعداد زیادی از آثاری که نشر چشمه برای دریافت مجوز ارائه می‌دهد غیرقابل‌انتشار تشخیص داده می‌شوند نشر چشمه را مستحق این حکم می‌دانند. اولاً که وقتی این مساله به عنوان دلیلی برای لغو امتیاز ناشر تلقی می‌شود باید درصد کتاب‌هایی که از نشر چشمه برای دریافت مجوز به وزارت‌خانه ارائه شده‌اند و مجوز نگرفته‌اند اعلام شود و با درصد کتاب‌هایی که از ناشران دیگر مجوز نگرفته است مقایسه شود تا ببینیم که تعداد کتاب‌هایی که از نشر چشمه مجوز نگرفته‌اند زیاد است یا نه. ضمن آن که چشمه ناشر پرکاری است و وقتی ناشری تعداد زیادی کتاب برای دریافت مجوز به ارشاد ارائه می‌دهد طبیعی است تعداد کتاب‌هایی هم که از نظر بررسان با مشکل روبه‌رو می‌شوند زیاد شود. ثانیاً مگر وظیفه‌ی ارشاد جز خواندن کتاب‌ها و دادن یا ندادن مجوز است برای این که کتاب مذکور خدای ناکرده یک نفر از خوانندگان‌اش را از سعادت دنیوی و اخروی بی‌نصیب نگرداند؟ خب، دوستان زحمت بکشند و کتاب‌ها را مطالعه کنند و مجوز نشر کتاب را بدهند یا ندهند. ناز و ادا و اطوار و «من نمی‌خوانم» و «ناشر، دیگر کتابی برای دریافت مجوز ارائه ندهد» ندارد که. به نظر بنده دوستان دارند دنبال بهانه می‌گردند و ادعاهایشان خنده‌دار است. کجای «اهداف و سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب» که شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کرده (یا اصلا هر قانون و آیین‌نامه‌ی دیگری) نوشته شده که اگر تعداد کتاب‌هایی که یک ناشر برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد ارائه می‌دهد و مجوز نشر نمی‌گیرد از حدی بیشتر شد امتیاز ناشر لغو می‌شود؟
کتاب، خیلی مخاطب داشته باشد دو- سه هزار نفر است. به چاپ دوم و سوم هم که برسد نهایتاً می‌شود شش- هفت هزار نفر. آقایان بروند بر گندکاری‌هایشان در حوزه سینما آب پاکی بریزند که فیلم‌های آشغال و مبتذلی که از وزارت ارشاد پروانه‌ی ساخت و اکران می‌گیرند، در بدترین شرایط اکران- اگر نفروشد و ورشکسته شود- حداقل صدوپنجاه‌هزار نفر مخاطب دارد. وزارت ارشاد سال‌هاست با عملکرد غلط و ضعیف‌اش جز در جهت تضعیف فرهنگ و هنر گام برنمی‌دارد و لغو امتیاز نشر چشمه هم یکی دیگر از تصمیم‌های آن وزارت‌خانه در همین جهت است. چند ماه پیش در همین ستون نوشتم که کمی نویسندگان مراعات کنند، کمی هم ارشاد به نویسندگان اعتماد کند. این گونه نشاط به فضای فرهنگی کشور بازمی‌گردد. متاسفانه در هنوز بر همان پاشه می‌چرخد.
2-    در بحارالانوار روایت شده که مردی مسیحی، جایی امام محمدباقر (ع) را دید و بر او فریاد برآورد که «تو باقر نیستی و «اَنْتَ بَقَر». مادرت هم بی‌شرم‌وحیا و بدزبان بود.» امام با لحنی آرام فرمودند که «من بقر نیستم. باقرم. مادرم هم اگر آن گونه که تو می‌گویی بود، خداوند رحمت‌اش کند وگرنه خداوند درهای رحمت و مغفرت‌اش را بر تو بگشاید.»
آن‌ها کجا و ما کجا؟
«لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا.»
«قطعا رسول خدا سرمشقى نیکو برای شماست؛ براى آن كس كه به خدا و روز بازپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى‏كند.»

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی