پرینت

نگاهی به فیلم‌نامه «آبی» اثر کریستف کیشلوفسکی و کریستف پیسی ویچ-نوشته ترانه جوانبخت

نوشته شده توسط ترانه جوانبخت. Posted in نگاه نو

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

کریستف کیشلوفسکی و کریستف پیسی ویچ فیلم‌نامه «آبی» از سه گانه رنگ‌ها را با همدیگر نوشته اند. این فیلم نامه مستقل از دو فیلم نامه دیگر آنها به نام های سفید و قرمز است. برخلاف فیلم نامه سه‌ گانه ارباب حلقه‌ها که هر سه بخش به همدیگر مربوط هستند و بخش های دوم و سوم آن در ادامه بخش اولش هستند سه گانه رنگ‌های کیشلوفسکی و پیسی ویچ چنین نیستند و مستقل از همدیگرند.
فیلم‌نامه آبی درباره زنی به نام ژولی است که همسر و فرزندش را در یک تصادف اتوموبیل از دست می‌دهد. همسر او که موسیقی‌دان است آهنگی را ساخته که توسط هنرمندان کشورهای مختلف اجرا شود اما بخش پایانی آهنگ به دلیل تصادف او ناقص مانده است. ژولی درمی‌یابد که همسرش قبلا با زنی ارتباط داشته و به او خیانت کرده و آن زن از همسر او دارای فرزندی است که به زودی به دنیا خواهد آمد. در اقدامی انسان‌دوستانه ژولی خانه‌اش را در اختیار آن زن قرار می‌دهد تا آن زن پس از زایمان با فرزندش در آن زندگی کند. همکار همسر ژولی آهنگ ناتمام را کامل می‌کند و آن دو به هم ملحق می‌شوند.
دیدگاه نویسندگان این فیلم نامه با انسان‌گرایی همراه است اما اگر همسر ژولی فوت نمی‌کرد او خانه اش را در اختیار آن زن قرار نمی‌داد. بنابراین دیدگاه انسان‌گرایی که مورد نظر نویسندگان این فیلم نامه است مشروط به حادثه تصادف در ابتدای فیلم‌نامه است.
سکانس‌های این فیلم‌نامه کوتاه هستند و از دیالوگ‌های کوتاه فراتر نمی‌روند.
در این فیلم‌نامه از خشونت خبری نیست و درگیری در هیچ یک از سکانس‌ها دیده نمی‌شود. کوتاه بودن سکانس‌ها را می‌توان به دلیل فاقد خشونت بودن موضوع فیلم‌نامه دانست. اگر صحنه‌های درگیری در فیلم‌نامه وجود داشت سکانس‌ها طولانی‌تر بود.
هماهنگی حرکت‌های ژولی با آهنگ متن فیلم‌نامه از ويژگی‌های مثبت این فیلم‌نامه است. این هماهنگی باعث تقویت اثر داستان در مخاطب می‌شود و در عین حال شخصیت اصلی را منطبق با موضوع فیلم‌نامه قرار می‌دهد به گونه ای که مخاطب چنین شخصیتی را خارج از فیلم‌نامه تصور نمی‌کند چرا که مخاطب در حالت کلی می‌تواند با خواندن یک فیلم‌نامه شخصیت‌های آن را خارج از فیلم‌نامه و در شرایطی متفاوت در نظر بگیرد اما هماهنگی ژولی به عنوان شخصیت اصلی این فیلم‌نامه با آهنگ متن سبب می‌شود که خواننده این دو را با هم عجین شده در نظر بگیرد.
فیلم‌نامه آبی از نظر ساختار جدید نیست اما از نظر نوع نگاه نویسندگان آن به بخشش زنی توسط زن رقیب‌اش دارای محتوایی جالب است.
شخصیت‌ها در تطابق با هم انتخاب شده‌اند و این هماهنگی دقت نظر نویسندگان این فیلم‌نامه را نشان می‌دهد.
تنوع حوادث در فیلم‌نامه طوری است که با وجود آن که درگیری و خشونت در آن دیده نمی‌شود اما خواننده متن فیلم‌نامه را تا آخر با رغبت می‌خواند و احساس کسالت و خستگی نمی‌کند.
این فیلم‌نامه از ساختاری هماهنگ و ساده برخوردار است و پیچیدگی ساختاری با عقب و جلو بردن زمان یا استفاده از چند حادثه به طور هم‌زمان مد نظر نویسندگان فیلم‌نامه نبوده است.

منبع:
Bleu- Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewicz- Editions Arte- Hachette- 1997- Paris

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی