پرینت

مروری بر مارک و پلو- منصور ضابطیان

نوشته شده توسط سید مصطفی رضیئی. Posted in کتاب

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

خوشمزه و شیرین
سید مصطفی رضیئی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مارک و پلو، مجموعه‌یی از سفرنامه‌ها و عکس‌ها. منصور ضابطیان. تهران: نشر مثلث. چاپ اول: بهار 1389. 2200 نسخه. 160صفحه. مصور. 4000 تومان.

«تا پخته شود خامی...» و نام سعدی، اولین کلماتی هستند که به کتاب خوشمزه‌ي منصور ضابطیان آغازی درخور می‌دهند، بعد چند صفحه عکس رنگی را می‌گذرانی تا به مقدمه‌ی کتاب برسی، و بعد تعداد قابل‌توجه‌یی عکس و متن‌هایی ساده از سفرهایی به فرانسه [پاریس]، اسپانیا، لبنان، هندوستان، کره جنوبی، ایتالیا و اطریش، ارمنستان و آمریکا را بخوانید. ماجرای کتاب خیلی ساده دنبال می‌شود، مثل نوشته‌ی پشت جلد کتاب:

ظهر یک روز تابستان، فرشید با یک پیشنهاد آمد:
«یک سفر تفریحی به ترکیه!» غیرممکن بود.
من یک خبرنگار تازه کار با درآمدی اندک بودم که تازه باید هزینه‌های تحصیلم در دانشگاه را هم تامین می‌کردم.
در تفکر ما ایرانیان سفر به خارج همیشه کاری غیر ضروری و از سر سیری بوده است. با نگاه برآمده از چنین تفکری پاسخ اولیه من منفی بود. اما فرشید اصرار کرد و نتیجه چیز دیگری شد. آن سفر انجام شد و در پی آن سفرهای دیگر. سفرهای دیگری تا امروز که این کتاب دست شماست.

منصور ضابطیان برای من یک عکاس چیره‌دست بود، ولی حالا با نوشتن این کتاب نشان داده که چه دست توانایی در نوشتن و کنجکاوی دارد! و البته این برای خوانندگان مجله‌ي «40‌چراغ» عجیب نیست، که مرتب نوشته‌های او را می‌خوانند. ساده می‌نویسد، دوست داشتنی به موضوع نزدیک می‌شود، نظر می‌دهد و جایگاه خودش را به عنوان نویسنده فراموش نمی‌کند، هرچند ادعای هم ندارد، چیزهایی را دیده و نوشته، و گزیده‌یی را هم منتشر کرده است.
«مارک و پلو» برای خوشحالی خواننده‌اش کار شده، و این برای ما ایرانی‌ها که کتاب‌فروشی‌های‌مان لبریز از کتاب‌های جدی، اخمو و تلخ است، خبر تازه‌یی است. این‌که می‌توانی بنشینی، کتابی را بخوانی و بلند بلند بخندی، کنجکاو باشی و حتا خاله‌زنکی بکنی، همه و همه نشانه‌یی هستند بر این‌که چقدر در زمینه‌ی سفرنامه‌های امروزی و کتاب‌های خوشحال، در بازار کتاب ما کم کار شده است.
نویسنده عنوان می‌کند که هدفی ندارد، جز این که خواننده‌های خود را ترغیب به سفر بنماید. که سفر نباید از روی شکم‌سیری باشد،‌‌‌‌ بل‌که باید به آن‌جا برسیم که سفر یک ضرورت واقعی برای یک زندگی قرن بیست و یکمی است. چیزی که نویسنده فراموش کرده، این موضوع است که اغلب به تنهایی سفر می‌کند، بچه و زن و خانواده را به دوش خودش به این سو و آن سو نمی‌کشاند، مگرنه ماجرای سفر خانوادگی چیز دیگری‌ست، با سفر کوله‌پشتی که نویسنده بدنبال‌اش می‌رود، در اقامت‌گاه‌های جوانان می‌ماند، با آدم‌های کشورهای دیگر دم‌خور می‌شود، و حتا با یک غریبه – خیلی دوستانه و رسمی – روی یک تخت می‌خوابد. و حالا مقایسه کنید با یک خانواده‌ی چند نفری و چند تا بچه‌ی کوچک که به خواهند به سبک منصور ضابطیان به اسپانیا بروند! می‌شود یک آشی که از خنده روده‌بر بشوید!
جالبی کتاب، در طراحی‌اش بیشتر می‌شود: کاغذهای کلفت کاهی، با یک عالمه عکس سیاه و سفید، و قیمتی که در مقایسه‌ی با کیفیت کتاب، ارزان هم هست. احتمالا از دور که به کتاب نگاه بکنید، می‌گویید خوب است ولی گران، ولی وقتی فقط چهار هزار تومان برای کل این‌ها پرداخت می‌کنید، و به کتاب‌های دور و برتان نگاه می‌کنید، که با همین قیمت تقریبا هیچی خنده و شادی به شما هدیه نمی‌دهند، لابد کیفور هم می‌شوید. «مارک و پلو» را باید تجربه کرد، لذتی است که در این روزهای غمگین و دم‌زده تکرار نمی‌شود، مطمئن باشید با صورتی خندان از صفحه‌های کتاب دور خواهید شد.

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
+2 #3 vahideh 1394-04-20 11:53
سلام
خیلی خوشحالم که کتابهای آقای ضابطیان به من معرفی شد و تونستم با شور و علاقه اونها رو بخونم و به نوعی انس بگیرم با همچین مجموعه ای و سعی کنم همچین برنامه ای برای خودم پیاده کنم.
امروز کتاب برگ اضافی رو تموم کردم :sad: منتظر آثار جدید از ایشون هستم خیلی خیلی زود.
موفق باشید.
نقل قول
 
 
+1 #2 zahra davodian 1392-06-11 19:08
سلام...کتابو از کتابخونه شهرمون با کلی ذوقو شوق تهیه کردم ...واقعا بهترین کتاب عمرم بود...البته من تازه 20 سالمه//هاهاها
نقل قول
 
 
+4 #1 ندا جووون 1391-08-24 22:30
چرا نمی زارین کتاب مارک وپلو رو دانلود کنیم.ما شهرستانی ها اخه چه گناهی کردیم...
----
ادبیات ما:
جان!
می‌تونید از فروشگاه‌های اینترنتی به راحتی تهیه کنید!
چرا فکر می‌کنید نیازمند لطف هستید؟؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی