پرینت

زکریا هاشمی خبر از انتشار مجموعه آثارش داد.

نوشته شده توسط ادبیات ما. Posted in اخبار

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ادبیات ما: زکریا هاشمی در گفت وگو با سایت بی.بی.سی فارسی خبر از انتشار مجموعه آثار خود به زبان فارسی می‌دهد.

زکریا هاشمی که تجربه بازیگری را از فیلم‌های فرخ غفاری آغاز کرد است. او پس از آشنایی با ابراهیم گلستان در فیلم خشت و آینه ایفای نقش می‌کند و به گفته خود در حین بازی در این فیلم نوشتن رمان طوطی را به اتمام می‌رساند. این رمان داستان دو جوان است که در شهر تهران زندگی می‌کنند و از اولین نمونه‌های ادبیات شهری است. رمانی که تصویری به دور از تصنع و کلیشه از نقاط مختلف این شهر نظیر کافه‌ها و عرق‌فروشی‌ها و شهر نو را نشان می‌دهد.

او در ادامه کتاب «کاغذ رنگی‌های مچاله» را می‌نویسد. رمانی که تا به امروز چاپ نشده است. وی درباره این اثر خود می‌گوید: «یک قصه‌ای بود که من سه قاپ را از روی آن ساختم. خود رمان را می‌خواستم چاپ کنم. یک بار حتی نجف دریابندری گرفت تا در موسسه فرانکلین چاپ کند، اما پس گرفتم و همین طور ماند. [کاغذ رنگی‌های مچاله] رفته برای چاپ و برای اولین بار به چاپ خواهد رسید. قصه‌ای واقعی است. همه چیزهایی که می‌نویسم، واقعیتی است که برایم اتفاق افتاده و به طور عینی شاهد آن بوده‌ام.»

داستان مستندگونه «چشم باز، گوش باز» در سال‌های گذشته از او در خارج ایران به چاپ رسیده است. این کتاب روایتی داستانی و مستند از حوادث جنگ ایران و عراق است و فصلی از کتاب خاطرات‌ این نویسنده می‌باشد که مجزا به چاپ رسیده است. او درباره چاپ کتاب خاطرات‌ش و چاپ باقی آثارش می‌گوید: «فصلی را از دل این خاطرات درآوردم [چشم باز، گوش باز] و جداگانه چاپ کردم. بقیه‌اش که خیلی طولانی است به زودی چاپ می شود... هم طوطی دوباره چاپ می‌شود، هم "چشم باز، گوش باز"، هم "کاغذ رنگی‌های مچاله شده"، هم فیلمنامه‌هایم و هم رمان جدیدی به نام "آخرین اعدام"... چند تای دیگر هم هست.»

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی