پرینت

جایزه Bookerman سال 2013 به نویسنده آمریکایی، «لایدا دیویس» تعلق گرفت.

نوشته شده توسط سینا حشمدار. Posted in اخبار

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

جایزه بین‌المللی بوکر در سال 2013 به نویسنده آمریکایی «لایدا دیویس» تعلق گرفت. 

سایت رسمی این جایزه در تاریه 22می برنده امسال خود را معرفی کرد و براین اساس لایدا دیویس که به نویسنده داستان‌های بسیار بسیار کوتاه (short short story) معروف است موفق به اخذ این جایزه شد. بیشتر آثار این نویسنده تنها از چند جمله ساده تشکیل شده‌اند و طولانی‌ترین داستان‌های او حتا به سه صفحه هم نمی‌رسد. او تنها یک رمان دارد با عناون «پایان داستان» که آن را در سال 1995 نوشته است ولی عمده شهرت او به داستان‌های بسیار بسیار کوتاهش باز می‌گردد.

لایدا دیویس که تا پیش از این مورد انتقاد شدید منتقدان قرار می گرفته با کسب این موفقیت و به دست آوردن این جایزه 60هزار یورویی می‌تواند به ادامه راهش امیدوار باشد. بسیاری از منتقدان، آثار او را در قالب داستان به حساب نمی‌آورند و آن‌ها را بیشتر به لحظات شاعرانه و توصیفاتی ساده از زندگی نسبت می‌دهند. او درباره‌ی این سبک نگارش می‌گوید: «شاید داستان‌های من بیش از حد موجز و کوتاه باشند ولی این ایجاز تمام آن چیزی‌ست که من در نوشتن از آن لذت می‌برم.»

سِر کریستوفر ریکس رئیس هیئت داوران جایزه بوکر درباره موفقیت دیویس می‌گوید: «نوشتن داستان مرز و محدوده ای نمی‌شناسد و سبک‌های مختلفی را شامل می‌شود و این موضوع درباره‌ی دیویس نیز صادق است. شاید آثار او گاهی شبیه به یادداشت‌، شعر،تمثیل، حکایت و حتا مشاهدات روزانه باشد.»

لایدا دیویس جدای از نویسندگی به عنوان مترجم نیز فعالیت داشته و آثار را از زبان فرانسوی به انگلیسی برگردانده. او تا کنون آثار نویسندگان بزرگی همچون: گوستاو فلوبر و مارسل پروست را ترجمه کرده و به همین خاطر جایزه مترجم سال را از طرف دولت فرانسه دریافت کرده است.

 

او به عناون پنجاهمین نویسنده‌ای که موفق به کسب این جایزه شده در مراسمی در موزه‌ی ویکتوریا آلبرت مورد تقدیر قرار گرفت.

منبع

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی