پرینت

نظرسنجی سایت «ادبیات ما» در رابطه با نشر اینترنتی پرسشی از 42 نویسنده، منتقد و مترجم

نوشته شده توسط داوود آتش‌بیک. Posted in ویژه‌نامه‌ی عید 1392

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 

نظرسنجی سایت ادبیات ما در رابطه با نشر اینترنتی
پرسشی از 42 نویسنده، منتقد و مترجم


در رابطه با نشر اینترنتی نظرسنجی کوچکی انجام داده‌ایم. سوال دقیقا این بوده: شما به عنوان نویسنده‌، مترجم یا منتقدی که تا به حال با ارشاد یا مطبوعات رسمی هم‌کاری داشته‌اید فکر می‌کنید نشر اینترنتی رمانی که مجوز انتشار نتوانسته بگیرد و یا مجوز انتشارش برای همیشه باطل شده، تصمیم درستی‌ است یا خیر
1. بله
2. خیر
این پرسش برای 75 نفر از نویسندگان، مترجمان و منتقدانی که تا به حال با وزارت ارشاد یا مطبوعات رسمی هم‌کاری داشته‌اند ارسال شد. بعضی‌ها پاسخ داده‌اند که تا به حال با ارشاد هم‌کاری نداشته‌اند و شاید بهتر بود به جای هم‌کاری می‌نوشتیم سر و کار داشته‌اند. منظور ما هم دقیقا همین بوده؛ کسانی که تا به حال توانسته‌اند نوشته‌ها و کارهای خود را از طریق مجاری رسمی به انتشار برسانند.
از میان این 75 نفر 42 نفر برای ما پاسخی فرستادند. که 1 پاسخ این بود که جواب هیچ‌کدام از این دو گزینه نیست. سه پاسخ بستگی دارد بود؛ نوشته‌ بودند بسته به این‌که نویسنده چه کسی‌ست، شرایط به چه گونه‌ای‌ست و... پاسخ به این سوال متفاوت خواهد بود.30 نفر ( 71.42 درصد) گزینه‌ی بله را انتخاب کردند و 8 نفر (19.04درصد) گفتند خیر.
بعضی از کسانی که بله را انتخاب کرده بودند نوشته بودند که این در واقع تنها انتخاب برای نویسنده‌ای‌ست که کارش مجوز نگرفته. نوشته بودند نویسنده باید کارش را در زمان خودش منتشر کند و اگر کار مجوز نگیرد نشر اینترنتی بهترین راه است. بعضی دیگر تاکید کرده بودند که این‌کارهایی که به صورت اینترنتی منتشر می‌شوند حتما باید از سوی ناشر یا ویراستار صاحب نامی تایید شوند تا کمی این فضا منظم و قابل اعتماد شود. این حرف با توجه به چند رمانی که تا به حال منتشر شده‌اند منطقی به نظر می‌رسد. آشکارا دو رمانی که توسط ویراستار قابل اعتمادی پشتیبانی شده‌اند سرنوشت متفاوتی داشته‌اند. حتا اگر میم عزیز را بخاطر شهرت نویسنده‌اش از بحث کنار بگذاریم، رمان عروسک‌ساز نسبت به باقی رمان‌هایی که به صورت اینترنتی منتشر شده‌اند( مثلا دورگه‌ی مهدی فاتحی که رمان خوبی هم هست) بسیار بیشتر مورد استقبال قرار گرفته. حتا میان کارهایی که توسط نشر نوگام منتشر شده‌اند آنی که توسط ویراستاری تبلیغ شده( به شیوه‌ی کیان فتوحی ) دست‌کم بازخوردهای بیشتری داشته.
8 نفری که گزینه‌ی خیر را انتخاب کردند، نشر اینترنتی را راه درستی ندانسته‌اند. پنج نفر از این هشت نفر به توضیح دلایل خود پرداخته‌اند که این‌ها بوده: «نشر اینترنتی با منتشر نکردن رمان هیچ فرقی ندارد»، «نشر اینترنتی نسبت به نشر رسمی خوانندگان بسیار کمتری دارد»، «خوانندگان رمانی که به صورت اینترنتی منتشر شده اغلب در این‌جور رمان‌ها به دنبال صحنه‌ می‌گردند و با خوانندگان واقعی ادبیات فرق دارند»، «به علت بی‌ثباتی اوضاع کشور هر لحظه امکان دارد امکان نشر رسمی آن رمان فراهم شود بنابراین باید منتظر ماند».
تمامی این دلایلی که این هشت نفر برای مخالفت خود ذکر کرده‌اند را می‌توان در یک دلیل خلاصه کرد: «رمانی که به صورت اینترنتی منتشر می‌شود خوانده نمی‌شود و بازخورد قابل اعتنایی ندارد.»
ولی برای این دسته یک مثال نقض وجود دارد؛ عروسک ساز مریم صابری. مریم صابری، با این‌که رمان‌ش را به صورت اینترنتی منتشر کرده و از آن مهم‌تر، یک کار اولی محسوب می‌شود، نسبت به بسیاری از هم‌نسلان خودش، خوانندگان بیشتری داشته و بازخوردهای بیشتری گرفته. دست‌کم نسبت به اغلب کار اولی‌ها، بیشتر مورد بحث و اعتنا قرار گرفته.
جمع‌بندی این نظرسنجی و این بحث، بر عهده‌ی خوانندگان.

 


نویسندگان، منتقدان و مترجمانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند به ترتیب حروف الفبا عبارت‌اند از:
احمد ابولفتحی، محسن آزرم، پیمان اسماعیلی، حامد اسماعیلیون، وحید افتخارزاده، رضیه انصاری، مصطفا انصافی، وحید پاک‌طینت، حسین جاوید، محمد جعفری، علی چنگیزی، محمود حسینی‌زاد، علی حیدری، پیمان خاکسار، آیت دولت‌شاه، مهدی ربی، علی رحمانی، پدرام رضایی‌زاده، مصطفا رضیئی، بلقیس سلیمانی، امیرحسین شرابیانی، محمد طلوعی، میلاد ظریف، سعید عقیقی امین علی‌اکبری، علی‌رضا غلامی، کاوه فولادی‌نسب، رضا قاسمی، ضحا کاظمی، محمد کشاورز، میثم کیانی، جیران گاهان، سارا محمدی اردهالی، علی‌رضا محمودی ایرانمهر، عباس معروفی، مهران موسوی، مریم مهتدی، فرشته نوبخت، یاسر نوروزی، توکا نیستانی، پیمان هوشمندزاده، آنیتا یارمحمدی.

 

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
0 #2 سروش عالی 1392-01-05 09:21
به نظر بنده که انتشار اینترنتی نیاز به یک پشتیبانی خیلی بزرگ از طرف اهالی ادبیات دارد تا بتواند جای خود را در بین توده مردم کتاب‌خوان باز کند
سپاسگذارم از مطالب خواندنی‌تان و دریچه‌هایی که همیشه به روی ادبیات باز کرده‌اید و می‌کنید
نقل قول
 
 
+2 #1 محمود 1392-01-02 17:54
اين سوال را طور ديگري هم مي شود پرسيد. آيا به شما شليك كنم يا خودت طبيعي مي ميري؟ جواب موافق با نشر الكترونيك؛ شليك نكن طبيعي مي ميرم. اون يكي طرف؛ شليك كن ، بهرحال فرصت هميشه هست!
خوش باشيد و ايام به كامتان.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی