پرینت

آیا آن «نشاط» نیامده رفت؟

نوشته شده توسط سینا حشمدار. Posted in یادداشت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

آیا آن «نشاط» نیامده رفت؟
سینا حشمدار

اواسط شهریور ماه امسال و پس از هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری، چنین به نظر می‌رسید که پس از هشت سال سیاه که بر فرهنگ و هنر این مملکت گذشته، اندک دریچه‌ای به سوی نور باز شده و راه کمی هموار؛ در همین بین بود که خبر از انتشار روزنامه‌ی «نشاط»، روزنامه‌ای که با خاطراتی پرآشوب از روزهایی پرآشوب‌تر و زنده عجین شده و یادآور روزهای خوب و بد بسیاری‌ست. در خبرها آمده بود که ماشالله شمس‌الواعظین که پیش‌تر گفته شده بود قرار است روزنامه‌ی «اقبال» را منتشر کند در نهایت سردبیر «نشاط» شده و این روزنامه در آینده‌ای نزدیک –به گمان آن روزهای خوش‌خیالی، اواسط مهر ماه!- منتشر خواهد شد. پس از انتشار این خبر سیل تبریکات و موج امیدواری بود که در بین روزنامه‌نگاران و روزنامه‌خوانان به پا شده بود و کف مطالبات، رجعت به روزهای خوش گذشته و در رسیدن به همان موقعیت‌ها خلاصه شده بود، مطالباتی که تا به امروز در حد خیال باقی مانده‌اند.
متاسفانه با وجودی که شواهد و قرائن نشان می‌داد که تحریریه این روزنامه عوامل ثابت خود را پیدا کرده و همه چیز مهیا برای انتشار روزنامه‌ای متفاوت است کار به درازا کشید و روز به روز نگرانی‌ها بیشتر شد. به راستی در روزهایی که مملکت درگیر و دار قرارداد ژنو به سر می‌بُرد و هفتاد ملیون ایرانی خیره به بالا و پایین شدن قیمت دلار نشسته بودند، تاخیر در انتشار یک روزنامه برای چه کسی می‌توانست مهم باشد؟ با به درازا کشیدن این پروسه منتشر نشدن روزنامه‌ای آماده‌ی انتشار گمان‌ها بیشتر شد. تا در نهایت روز دوشنبه یازده آذرماه سردبیر و مدیر مسئول این روزنامه اعلام کردند که به علت طولانی شدن مدت زمان انتظار و هزینه‌های زیاد اداره‌ی روزنامه در این وضعیت –روزنامه‌ای آماده‌ی چاپ- مجبور به تعطیلی دفتر و متوقف کردن پروسه انتظار هستند. این موضوع به چه معنی‌ست؟ آیا مسئولین این روزنامه به‌کلی از خیر انتشار آن گذشته‌اند؟
ساعاتی بعد از انتشار این خبر شمس‌الواعظین، سردبیر روزنامه‌ی نشاط در گفت‌وگویی با ایسنا درباره‌ی این اتفاق توضیح داد و گفت: «مسوولان روزنامه‌ی نشاط گمان می‌کردند که پرونده‌ی این روزنامه از نظر حقوقی تمام مراحل اداری خود را در دیوان عالی کشور گذرانده است و منعی برای انتشار روزنامه به‌لحاظ قانونی وجود ندارد اما با اعلام رسمی شروع فعالیت به‌منظور انتشار روزنامه‌ی نشاط، دادیار دادسرای رسانه، طی نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دادنامه‌ای استناد کرد که قبلا به‌دلیل ورود ریاست محترم قوه‌ی قضاییه در شکل اعمال ماده‌ی 18 صادر شده بود و انتشار روزنامه‌ی نشاط را همچنان با مشکل حقوقی مواجه می‌کرد.»
او در ادامه انتشار روزنامه را تنها در موقعیتی مقدر می‌داند که مشکل از طرف قوه قضائیه حل شده باشد و با وجودی که وزارت ارشاد همچنان به عدم وجود منع قانونی برای انتشار این روزنامه تاکید دارد، باز هم شاهد ناهماهنگی‌های فلج‌کننده‌ی مدیریتی و بروکراسی بی‌قاعده، سدها و چاله‌های متعدد و تکراری و از همه بدتر شانه‌خالی‌کردن‌های مسئولین از زیر بار مسئولیت قبول این اتفاقات هستیم. اتفاقاتی که تنها با پوسته‌ای نازک از احترام، ظاهری جدید برای همان نتایج بد سال‌های گذشته ایجاد کرده‌اند.
روزنامه‌ی نشاط اولین بار در سال 78 توقیف شد و یازده سال بعد مجدد اجازه انتشار گرفت. مسئولین این روزنامه سه سال انتظار کشیدند تا فضا آماده شود و آن روزهای تیره گذر کنند. دولت تدبیر و امید با ادعای گشایش فرهنگی پا به عرصه مدیریت اجرایی کشور گذاشت و حال می‌بینیم با گذرِ بیش از صد روز از عمر این دولت و با وجود مشخص شدن تمام پست‌های مدیریتی وزارت ارشاد هنوز نه تنها هیچ گشایشی به وجود نیامده که اندک امیدهای باقی مانده هم رو به ناامیدی می‌روند. نباید فراموش کنیم که در همین ماه گذشته روزنامه‌ی بهار به سادگی هر چه تمام‌تر بسته شد. حال روزنامه‌ی نشاط انتشار خود را به روزی نامعلوم موکول کرده، هم‌میهن هنوز منتشر نشده است و جامعه‌ی ادبی و روزنامه‌نگاران را «طاعون سکوت» فراگرفته...

 

92/9/11

 

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی