پرینت

ویژه‌نامه‌ای به مناسبت انتشار اینترنتی مجموعه داستان «تهران دوستت دارم.» نوشته «سروش رهگذر»

نوشته شده توسط سینا حشمدار. Posted in یادداشت

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

ویژه‌نامه‌ای به مناسبت انتشار اینترنتی مجموعه داستان «تهران دوستت دارم.» نوشته «سروش رهگذر»

مجموعه داستان «تهران، دوستت دارم» نوشته «سروش رهگذر» شامل داستان‌های، «پروانه‌ها دروغ می‌گویند»، «گند زار»، «ماهی‌ها شیر کاکائو دوست ندارند!»، «برفکـــــــــــــــــــــــــــــــــــها»، «حیوانات خانگی»، «نان برنجی»، «مترو» و «تهران دوستت دارم» می‌باشد که اولین بار در اسفند ماه 1390 از طرف نشر الکترونیک عروض منتشر شده است.

داستان‌های این مجموعه فضاهای متفاوتی دارند. از فضاهای شهری و روستایی گرفته تا قبرستان و آسایشگاه بیماران روانی. قصه‌ها نیز متفاوت هستند. بعضی ضرب‌آهنگ تندی دارند و بعضی کند روایت می‌شوند. شخصیت‌های مرد داستان‌ها پررنگ‌تر هستند. نقش زن در داستان‌ها در نوسان کمرنگ و پررنگ شدن است و معنای آن چیزی بین زن اثیری و داف‌های امروزی در چرخش است. نکته دیگر این مجموعه توجه خاص مولف به موقعیت‌های مکانی داستان‌هایش است. جوری که هیچ کدام از داستان‌ها در هیچ موقعیت دیگری نمی‌توانند روایت شوند و این موضوع نشان می‌دهد که نویسنده آگاهانه و مسلط به داستان بوده و نهایت استفاده را از عناصر داستانیش گرفته است.

همان‌طور که شاهدیم، زبان در ادبیات ما در حال تغییر است. همان‌طور که زبان عامیانه ما در حال شکستن و متحول شدن است. نشانه‌های این تغییر را برای مثال می‌توانیم در ترانه‌های روز و در شعر مشاهده کنیم. به خصوص ترانه‌های سبک های آلترناتیو که دیگر به هیچ اصولی پایبند نیستند و همان‌طور سروده می‌شوند! که گفته می‌شوند. وبلاگ‌نویس‌ها نیز ادبیات مختص به خودشان را دارند و بعد از نزدیک به یک دهه فعالیت، به زبانی شیرین و روان و همراه با طنزی خلاقانه رسیده‌اند. نمودهای دیگر این تغییر را در صنف های مختلف کاری و حتا در نوع حرف زدن مجری‌های رسانه ملی هم می‌توان مشاهده کرد. حال اگر در این شرایط داستان‌نویس نتواند هنگام استفاده از مضامین روز، زبان داستانی خود را با موضوع مربوطه تطبیق دهد بی‌شک از قافله عقب خواهند ماند و داستانش به اثری مرده و بی کشش تبدیل می‌شود. در این وضعیت او یا باید مثل عده‌ای از نویسندگان در همان دنیای قدیمی و خسته‌کننده خود سیر کند و به اندک مخاطب رو به تقلیلش قانع باشد یا دست به خلق زبانی تصنعی و زننده بزند و یا، در صورتی که خلاقیت و هوش و نزدیکی به فضا را داشته باشد، به ساختاری درست رسیده و راه را برای آیندگان هموار کند.

«سروش رهگذر» نویسنده با استعداد و جوانی‌ست و از جوانی خود در راه تجربه فضاها و داستان‌های متفاوت استفاده کرده. این مجموعه داستان به معنای واقعی تجربه‌گرا است و نویسنده‌اش از تجربه کردن و به خطا رفتن ترسی ندارد. او سعی کرده قدم‌هایی در راه رسیدن به زبانی نو بردارد و به مرحله‌ی خوبی هم رسیده. او بیشتر انرژی و خلاقیت خود را معطوف زبان کرده و حیف است که این کتاب با چند داستان خیلی خوب و خوبی که دارد دیده نشود.

 

 

پی‌نوشت: در شماره‌های پیشین نیز درباره این موضوع صحبت کرده بودیم. نویسنده‌ای که تصمیم به انتشار اینترنتی اثرش می‌گیرد بی‌شک تمام درها را به روی خود بسته دیده و این گزینه را به عنوان گزینه آخر اجرا کرده. تجربه ثابت کرده عمر مفید کتاب‌ها در اینترنت از یک ماه تا یک سال تجاوز نمی‌کند و این معضل بزرگی‌ست. آن هم در شرایطی که دیگر دامنه سخت‌گیری‌های ارشاد از ممیزی و سانسور عبور کرده و یواش یواش دامنگیر انتشاراتی‌ها شده. در این میان ما تلاش داریم تا جایی که توانش را داریم و ازمان ساخته است راه را برای ارائه این آثار هموار کنیم. در این راستا از تمام نویسندگان، شاعران و مترجمان مجدد دعوت می‌شود آثار منتشر شده در اینترنت را برای ما ارسال کنند.

 

سینا حشمدار

 

دانلود کتاب «تهران، دوستت دارم»

 

گفت‌وگو با سروش رهگذر-داوود آتش‌بیک

یادداشتی بر کتاب "تهران، دوستت دارم" / نوشته سروش رهگذر-امین علی‌اکبری

نگاهی به مجموعه داستان «تهران، دوستت دارم»-داوود آتش‌بیک

 

يادداشتي درباره داستان "گندمزار"-علی امیرریاحی

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی