پرینت

درباب انتشار اینترنتی - علی امیرریاحی

نوشته شده توسط علی امیرریاحی. Posted in ویژه‌نامه‌ای برای مجموعه داستان «زیر ناخن‌های شوهرم» نوشته‌ی خالد رسول‌پور

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

 

 

 

درباب انتشار اینترنتی

علی امیرریاحی

یادم هست در جلسه‌ای در دانشگاه تهران شهریار مندنی‌پور خوانندگان رمان و داستان را در سه دسته قرار داد؛ خوانندگانی که داستان قرار است آنها را به کتاب در دست گرفتن عادت دهد، دسته‌ای که این مرحله را پشت سر گذاشته‌اند و حالا قرار است کمی جدی‌تر با داستان و قصه و شخصیت همراه شوند، و دسته سوم خوانندگان حرفه‌ای. فارغ از این‌که این دسته بندی چقدر ممکن است سطحی یا دم دستی باشد حداقل به روشی ابتدایی دسته‌بندی‌ای ارائه می‌کند و اتفاقا در این دسته‌بندی است که برای هرنویسنده‌ای جایی باز می‌شود و دلیلی برای نوشتن و انتشار هر نوع داستانی در هر سطح. از فهیمه رحیمی تا زویا پیرزاد، تا ابوتراب خسروی.
قطعا داوری این‌که کدام نویسنده برای کدام دسته می‌نویسد کار ساده‌ای نیست اما چیزی که مشخص است این‌که هرکدام این دسته‌ها محدوده‌ی وسیعی را در بر می‌گیرند با سلایق مختلف که هرکدام نیاز به نویسنده‌ی خودش دارد. حالا اگر سیستم نشر کتاب دچار مشکلاتی باشد و این لابه‌لا کتاب‌هایی منشر نشوند قطعا حرکتِ عموما سعودی مخاطب با انقطاع مواجه خواهد گشت.
از سوی دیگر نویسنده بنا نیست در سطح خود بماند و او هم معمولا مدام در حال کشف و شهود و ارتقاست. اما این در صورتی‌ست که مثلث نویسنده، متن، و مخاطب کامل شود. حال اگر سیستم انتشار کتاب با مشکل مواجه شود، نه تنها مخاطب مدام در سطح خود خواهد ماند بلکه نویسنده هم یحتمل در مسیر حرکتش دچار انقطاع می‌گردد. و این‌جا به گمانم مرگ ادبیات است.
تنها بخت یاری و مجال ما به احتمال زیاد همین انتشار آثار در فضای مجازی‌ست، گیرم این فضا هنوز و به شدت سرشار از تردید و بدبینی است، هم از جانب نویسنده و هم جانب خواننده. اما دست کم خردک روزنه نوپائی‌ست هم از برای نویسنده و هم از برای خواننده‌ای که مشتاق است بداند در حوالی ادبیات داستانی چه می‌گذرد. چرا که با این شدت توقیف کتاب‌ها و شدت بسته شدن و از کار بیکاری ناشران مهم، تنها جایی که بر اساس‌اش نمی‌شود بر اوضاعِ ادبیات این مملکت قضاوت کرد پیشخوان کتاب فروشی‌هاست!
در مقابل این سوال اما که " خب اگر هرکس کتابش را اینترنتی منتشر کند آیا به زودی پدیده‌ای به اسم ناشر از بین نخواهد رفت؟" نمی‌دانم چه جوابی می‌توان داد. قطعا جواب‌های بسیاری به ذهن می‌آید از فروش نسخه‌های الکتریکی توسط ناشر گرفته تا پروسه‌ی مهمی که پیش از چاپ بر روی کاغذ توسط ناشر انجام می‌گیرد، از جمله طرح روی جلد که جایش در بسیاری از این آثار خالیست.

 

 

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی