پرینت

بررسی آثار و عقاید مارگریت دوراس

نوشته شده توسط ادبیات ما. Posted in ویژه‌نامه مارگریت دوراس

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

 

مینا حسین‌نژاد

ماگریت دوراس در 4 آوریل 1914 زاده شده است. این تاریخ را اگر که به هجری شمسی تغییر دهیم می‌شود: 14 فروردین 1293. پانزده روزی می‌شود که تولد مارگریت را فراموش کرده‌ایم. پرونده‌ی موجود نه بهانه‌ای بوده برای زادروز این هنرمند بزرگ و نه دلیل قانع کننده‌ای در پس آن نهفته است. این پرونده را فقط برای دل خودمان درآورده‌ایم. علت و بهانه‌ای در کار نیست. تنها علت، عشق بوده و هست و خواهد بود. عشق به جنون دوراس.عشق به زنی که در ایران فقط نویسنده است و در بسیاری از جاهای دنیا از جمله موطن خودش، فیلمنامه‌نویس و فیلم‌ساز برجسته‌ای هم هست.
نمایشنامه‌نویس هم بوده و آثار برجسته بسیاری از نمایشنامه‌نویسان بزرگ دنیا همچون چخوف و استریندبرگ را به روی صحنه برده. مدتی هم کمونیست بوده و مدتی فمینست. او را از ابداع‌کنندگان "رمان نو"‌ی فرانسه هم دانسته‌اند. تعداد آثار مکتوب و غیر مکتوب او از انگشتِ دست‌های همگی ما با هم نیز فراتر می‌رود.
از قاسم روبین تشکر می‌کنم به خاطر ترجمه‌های زیبا و ارزنده‌اش از دوراس که اگر او نبود، دوراس هم می‌شد یکی از هزاران نویسنده گمنام که اسمش را فقط در کتاب‌ها خوانده بودیم و از عشق جنون‌آسا هیچ نمی‌دانستیم. تمایل بسیار داشتیم تا پرونده این شماره «ادبیات ما» را با مصاحبه‌ی مفصلی با قاسم روبین ارزنده‌تر کنیم که با کمال تاسف این امکان پدید نیامد و نیلوفری‌ها نخواستند که بشود. پیشاپیش از تمام سنگ‌اندازی‌ها و به سخره‌گرفتن‌ها و همکاری‌ نکردن‌ها‌ی نتیجه بخششان کمال تشکر را نداریم.

مینا حسین‌نژاد 1/2/91

 

زندگی‌نامه و نمایه آثار-مینا حسین‌نژاد

برگردان مقاله‌ای با عنوان بازنگری زبانِ درد در کارهای مارگریت دوراس -ملیحه بهارلو

مارگریت دوراس و اصالت رنج-مونا طالشی

بررسی عشق در آثار مارگریت دوراس-مینا حسین‌نژاد

در دل طبیت وحشی -مینا حسین‌نژاد

معرفی کتاب «درد» اثر «مارگریت دوراس»- مینا حسین‌نژاد

بررسی کتاب‌های «گفتا که خراب اولی» و «دریانورد جبل‌الطارق»-مینا حسین‌نژاد

گزین‌گویه‌ها

دوراس به روایت تصویر

 

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی