پرینت

گوشه‌هایی از زندگی و فعالیت‌های Graham Greene برگردان: مهرداد شهابی

نوشته شده توسط مهرداد شهابی. Posted in ویژه‌نامه‌ی گراهام گرین

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

گوشه‌هایی از زندگی و فعالیت‌های Graham Greene
برگردان: مهرداد شهابی


آثار «Graham Greene»، نویسنده‌ی انگلیسی، به بررسی بایدها و نبایدها در جامعه‌ی نوین می‌پردازد، و اقلب نماهایی از فرهنگ‌های مختلف دنیا در آن‌ها به چشم می‌خورد.

دوران کودکی
Graham Greene در دومین روز از ماه October سال 1904 میلادی در شهر «Berkhamsted» از منطقه‌ی «Hertfordshire» انگلستان به دنیا آمد. او یکی از شش فرزند «Charles Henry Greene»، مدیر مدرسه‌ی «Berkhamsted»، و «Marion R. Greene»، از بستگان نویسنده‌ی مشهور «Robert Louis Stevenson» (1894–1850)، بود. دوران کودکی خوشایندی نداشت و بارها از مدرسه فرار می‌کرد تا از آزار هم‌کلاسی‌هایش در امان باشد. Greene حتی یک‌بار برای مدتی از خانه گریخته بود.
همزمان با بروز اختلالات روحی– فکری برای Greene، خانواده‌اش او را به لندن فرستادند تا زیر نظر یکی از شاگردان «Sigmund Freud» (1939–1856) تحت گفتاردرمانی قرار گیرد. در مدت اقامت در لندن، ذوق ادبی Greene شکوفا شد و به نوشتن شعر روی آورد. او پیش از بازگشت به دبیرستان، تحت تاثیر آثار «Ezra Pound» (1972–1885) و «Gertrude Stein» (1946–1874) قرار گرفت.
پس از اتمام دبیرستان در سال 1922 میلادی، Greene برای ادامه‌ی تحصیلاتش به کالج «Balliol» در دانشگاه «Oxford» رفت. در این دوران Greene بسیار سفر می‌کرد و همچنین به مدت شش هفته در حزب Communist عضویت داشت. هرچند او به سرعت عقاید کمونیستی خود را کنار گذاشت، ولی بعدها مطالبی هم‌سو با برخی رهبران این حزب، از جمله «Fidel Castro» ( –1926) و «Ho Chi Minh» (1969–1890) نوشت. باوجود چنین فعالیت‌هایی، که موجب کاهش تمرکز او بر دروسش می‌شد، Greene موفق شد تا با معدلی متوسط در سال 1925 از رشته‌ی تاریخ فارغ‌التحصیل شود. در همین زمان او مجموعه شعری به نام «آوریل سرایی» را منتشر کرده بود که چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

دوران حرفه‌ای
Greene دوران نویسندگی حرفه‌ای خود را از سال 1926، به عنوان کارآموز بدون دست‌مزد، در نشریه‌ی «Nottingham» آغاز کرد و سپس به مجله‌ی «London Times» رفت. او تجربه‌ی خوبی به دست آورد و تا سال 1929 که نخستین رمانش به نام «مردی در میان » را چاپ کرد به عنوان دستیار سردبیر به فعالیت در نشریه ادامه داد. Greene در نخستین رمان خود به تعابیری پرداخت که بعدها به دغدغه‌های او در نوشته‌هایش تبدیل شد: خیانت، جستجوگری و مرگ.
دو کار بعدی او؛ «نام عملیات » (1931) و «شایعه در آستانه‌ی شب » (1931) هر دو ناموفق بودند، ولی Greene با کتاب بعدی، که نخستین رمان سرگرم‌کننده‌ی اوست، توجه منتقدان را به خود جلب کرد. این اثر که در انگلستان به نام «قطار Stamboul» شناخته می‌شود، در سال 1932 با نام «Orient Express » در آمریکا منتشر شد. داستان بین مسافرانی در یک قطار (Orient Express) اتفاق می‌افتد و فضای مرموز رمان، دست نویسنده را برای پرداخت داستانی و ایجاد تعلیق باز گذاشته است.
دوازده سال پس از آن که Greene مذهب خود را از Anglicanism  به Roman Catholicism  تغییر داد، کتاب «صخره‌ی Brighton » (1938) را منتشر کرد؛ رمانی جذاب که بخش‌های زیادی از آن به روابط جنسی و خشونت می‌پردازد و تقابل رفتار نامتعارف و اخلاق را به تصویر می‌کشد. کتاب «مامور معتمد » در سال 1939 در حالی چاپ شد، که پیش از آن در سال 1938 سفرنامه‌ی مکزیکِ Greene با عنوان «جاده‌های بی‌قانون » منتشر شده بود. در این مجموعه، او به شرح مشاهداتش از بی‌عدالتی‌های کشیش‌های کاتولیک، و همچنین اعدام علنی یک کشیشِ مست می‌پردازد. این اتفاق چنان تاثیری بر او می‌گذارد که کشیشِ مقتول به قهرمان رمان «قدرت و جلال » تبدیل می‌شود؛ رمانی که Greene آن را بهترین اثر خود می‌دانست.

دوران پایانی
در مدت جنگ جهانی دوم، Greene بی سر و صدا از انگلستان خارج شد و به عنوان افسر اطلاعاتی این کشور در غرب آفریقا مشغول خدمت شد. حاصل این فعالیت رمانی به نام «واقعیت چیست؟ » بود که بین خوانندگان آمریکایی بسیار محبوب شد.
Greene به طور مداوم آثاری خلق کرد که گاهی مورد ستایش و گاهی مورد نقد قرار می‌گرفتند. گرچه او نامزد دریافت جایزه نوبل ادبی شده بود، ولی هیچ‌ وقت موفق به دریاف آن نشد. با این وجود، Greene افتخارات دیگری را به دست آورده بود که از آن جمله می‌توان به نشان «هم‌نشین افتخاری » (اهدا شده توسط ملکه «Elizabeth» در سال 1966) و با ارزش‌تر از آن «نشان لیاقت » (اهدا شده در سال 1986) اشاره کرد.
در سال 1990، Greene به یک بیماری ناشناخته‌ی خونی مبتلا شد. او چنان ضعیف شده بود که مجبور شد از محل زندگی خود در «Antibes» واقع در جنوب فرانسه به شهر «Vevey» در سوئیس نقل مکان کند تا به دخترش نزدیک باشد. او مدتی با بیماری دست و پنجه نرم کرد و سرانجام در سوم April سال 1991 در بیمارستان «La Povidence» شهر «Vavey» درگذشت.

 

پانوشت:

1.   Babbling April
2.  The man within
3.  The name of action
4.  Rumour at nightfall
5.  نام یک شرکت مسافربری است.
6.  شاخه‌ای از مسیحیت با محوریت کلیسای انگلستان.
7.  یکی از مهم‌ترین شاخه‌های مسیحیت تحت رهبری Pope.
8.  شهری در جنوب انگلستان.
9.  The confidential agent
10.  The lawless roads
11.  The power and the glory
12.  The heart of the matter
13.  Companion of Honor
14.  Order of Merit


منبع:
Encyclopedia of World Biography: http://notablebiographies.com

ترجمه: مهرداد شهابی


  

این مطلب را در صفحه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
0 #1 داريوش 1391-07-09 10:17
مهرداد جان سلام
گراهام گرين نويسنده ي مورد علاقه ي منه ولي متاستفانه اكثر متالبي كه درباره ي اون و زندگيش تو سايتاي فارسي زبان نوشته شده برگرفته از ويكيپدياست كه اونم بالنسبه ناقصه و وبلاگ شما تنها جايي بود كه من تونستم يه مطلب متفاوت درباره ي زندگينامه ي اون بخونم...
اگر شما سايت يا وبلاگ خاصي رو ميشناسيد كه بتونم نقدهاي جذاب و كاملتري از گرين و اثارش بخونم بهم معرفي كنين
از مطلب خوبتونم ممنونم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

خواهشمندیم در هنگام ثبت نظر، از نام، نام خانوادگی و ایمیل حقیقی خود استفاده نمایید. در غیر این‌صورت، نظر شما منتشر نخواهد شد.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی